Agnas Bros. är en jazzkvartett med fyra bröder. Bröderna är nu alla i 20-årsåldern och har spelat ihop i 15 år. Trots sin ungdom har de hunnit samarbeta med
Nils Landgren, Jojje Wadenius och Pat Metheny och uppträtt på stora festivaler runt om i Europa, bl. a. Montreux Jazz Festival.
De fick Monica Zetterlund-stipendiet 2012 och har tre skivor i bagaget. Den fjärde spelas in under denna turné, alltså bl.a. här i Jönköping. Agnas Bros. har lovordats för sitt närmast telepatiska samspel. Musiken är på samma gång mogen och ungdomligt upprorisk. De är alla fyra mycket goda solister men lyckas foga samman sin solistiska insatser till ett fullödigt ensemblespel där de ges stort utrymme att agera fritt.
Namnet Agnas kanske låter bekant? Pappa Urban Agnas har varit solotrumpetare i Stockholms filharmoniska orkester och hördes tillsammans med Tommy Körberg i Stad i ljus.
Line-up
Kasper Agnas – gitarr
Max Agnas – flygel
Mauritz Agnas – bas
Konrad Agnas – trummor
Södra Vätterbygdens Folkhögskolas Storband kl. 18:30
Agnas Bros. kl. 19:30
Välkommen till Jönköpings Jazzklubb, torsdag 5 mars, Kulturhuset Spira, Caféscenen.