Medlemmar i Svensk Jazz

Medlemmar i Föreningen Sveriges Jazzmusiker

Ordinarie medlemmar (är per automatik även enskilda medlemmar i Svensk Jazz)

Musiker Instrument Hemsida
Jan Adefelt Bas  
Petra Ahlmark Sång, gitarr https://naxosdirect.se/items/christmas-present-28557
Homero Alvarez Gitarr http://www.homeroalvarez.com
Elin Andersson Trumpet http://www.onestepdownhorns.com
Hans Andersson Bas http://www.hansandersson.com
Ulf Andersson Saxofon https://sv.wikipedia.org/wiki/Ulf_Andersson_(musiker)
Andreas Axelsson Trummor https://www.youtube.com/watch?v=wthIJMAQM_A
Hans Backenroth Bas http://www.hansbackenroth.com
Ola Bengtsson Gitarr http://www.olabengtsson.se/
Nils Berg Saxofon, flöjt http://www.thenilsberg.com/
Bengt Berger Trummor http://beche.se
Tore Berglund Saxofon, flöjt  
Lisa BjöRäNge Sång https://www.lisabjorange.com/
Ann Blom Piano https://www.facebook.com/Ann-Blom-Quartet-216891584994076/
Ola Bothzén Trummor, slagverk  
Markus Bouquelon Trummor  
Håkan Broström Saxofon https://www.hakanbrostrom.com/
Mats Byström Klaviatur  
Alf Carlsson Gitarr  
Peter Danemo Trummor http://danemo.com
Jojo Djeridi Trummor https://alidjeridi.com/
Thomas Driving Trumpet  
Magnus Dölerud Saxofon http://magnusdolerud.com/
Elise Einarsdotter Piano http://www.mistralmusic.com/
Per Ekdahl Trummor, slagverk http://perekdahl.com/
Lars Ekman Bas http://larsekman.se/
Björn Eriksson Piano  
Robert Erlandsson Bas http://www.roberterlandssonquartet.com
Wåge Finér Saxofon https://www.youtube.com/watch?v=TIIdeqPas3Y
Elin Forkelid Saxofon  
Ronnie Gardiner Trummor http://www.ronniegardinermethod.com/
Torbjörn Gulz Piano https://tgulz.weebly.com/
Rigmor Gustafsson Sång http://rigmorgustafsson.com/
Karin Hammar Trombon https://sv.wikipedia.org/wiki/Karin_Hammar
Stina Hellberg Agback Harpa https://www.stinahellbergagback.com/
Svante Henryson Cello, bas http://www.henryson.net
Mats Hålling Kompositör, arrangör, dirigent http://www.matshalling.se
Stefan Isaksson Saxofon http://stefanisaksson.nu/
Alexander Ivarsson Saxofon https://soundcloud.com/alexander-ivarsson-1
Erik Kjellberg Piano  
Jonas Knutsson Saxofon http://jonasknutsson.se/j/
Jan Kullhammar Trummor  
Jonas Kullhammar Saxofon http://www.kullhammar.com/
Christer Langborn Gitarr  
Torbjörn Langborn Piano  
Mats Larsson Gitarr www.matslarsson.org
Terese Lien Evenstad Fiol http://tereselienevenstad.com
Linus Lindblom Saxofon http://www.linuslindblom.com/
Fredrik Lindborg Saxofon https://www.fredriklindborg.com/
Klas Lindquist Saxofon klaslindquist.com
Fredrik Ljungkvist Saxofon https://sv.wikipedia.org/wiki/Fredrik_Ljungkvist
Carin Lundin Baumgärtner Sång http://www.carinlundin.com
Joakim Milder Saxofon https://www.joakimmilder.com/
Cecilia Tessan Milveden Sång  
Johan Norberg Gitarr https://sv.wikipedia.org/wiki/Johan_Norberg_(musiker)
Fredrik Nordström Saxofon http://www.fredriknordstrom.com
Lina Nyberg Sång, komposition, arrangemang http://www.linanyberg.se/
Peter Nylander Gitarr http://www.peternylander.com/about.html
Karl Olandersson Trumpet http://www.karlolandersson.com
Roger Palm Trummor https://sv.wikipedia.org/wiki/Roger_Palm
Christian Herluf Pedersen Saxofon, komposition http://herluf.nu/
Andreas Pettersson   https://open.spotify.com/album/180RPONMbZsgQVdgulaFvL?si=O9KsMoh4TxGZ2DHMMu6urg
Mattias Puttonen Trummor  
Erik Ridderstolpe Flöjt, saxofon  
Sanna Ruohoniemi Sång https://sannaruohoniemi.com/
Janne Schaffer Gitarr https://www.janneschaffer.se/
Oskar Schönning Piano http://www.oskarschonning.com/
Christian Spering Bas  
Tassos Spiliotopoulos Gitarr http://tassos-spiliotopoulos.com
Bengt Stark Trummor https://sv.wikipedia.org/wiki/Bengt_Stark
Göran Strandberg Piano http://www.goranstrandberg.se/index.html
Mattias Ståhl Vibrafon https://mattiasstahl.com/
Lena Swanberg Sång http://www.lenaswanberg.com
Bosse Söderberg Trummor http://bossesoderberg.com/
Ann-Sofi Söderqvist Orkesterledare, kompositör, arrangör, trumpet http://www.annsofisoderqvist.com/
Svante Söderqvist Bas  
Sofia Tankred Pettersson Sång http://www.sofiapettersson.com/site/
Arne Tengstrand Piano  
Daniel Tilling Piano https://danieltilling.wordpress.com/
Klas Toresson Saxofon http://www.digjazz.se/Artiklar.Klas%20Toresson.html
Per-Ola Vallgren Trummor  
Britta Virves piano  
Josefin Wall Sång  
Niklas Wennström Bas  
Henrik Westerberg Saxofon  
Mats Äleklint Trombon https://www.matsaleklint.com/
Hans Åkesson Klarinett, saxofon http://www.hansakesson.com/

 

 

 

Medlemmar med pensionärsrabatt

Musiker Instrument Hemsida
Jörgen Adolfsson Saxofon  
Tommy Adolfsson Snäckblåsare https://www.facebook.com/KARL-BROTHERS-552254344848301/
Stefan Brolund Bas  
Tommy Crona Piano  
Nils Danell Trummor  
Christer Eklund Saxofon  
Åke Eriksson Trummor  
Hans Gustafsson Gitarr, banjo  
Ove Gustafsson Bas  
Jan Hellberg    
Ann-Marie Henning Piano  
John Högman Saxofon  
Antonin Tony Juracka Trummor, slagverk, bas  
Svenne Larsson Trombon http://www.wela.nu
Jens "Jesse" Lindgren Trombon http://jenslindgren.se/
Stellan Ljung Bas  
Magnus Marcks Bas  
Håkan Nyqvist Valthorn, trumpet http://www.horncraft.se/hakannyqvist.html
Christian Paulin Bas http://mynta.net/
Erling Ribbing Klarinett, saxofon  
Jörgen Schumacher    
Björn Sjödin Trummor http://www.bjorntjanst.com/
Jan-Erik (Janne) Skoglund Bas  
Bo Skuba Piano  
Olov Steinholtz Bas  
Bobo Stenson Piano www.bobostenson.com
Rune Stålspets Saxofon, komposition, arrangemang  
Tommy Svensson Gitarr  
Cecilia Wennerström Saxofon http://www.wela.nu
Lars Örback Piano  

 

 

Medlemmar som är musikstuderande

Musiker Instrument Hemsida
Karl-William Coleman trummor  
Hannes Falk Junestav trombon  
Clara Fornander Sång www.soundcloud.com/clara-fornander
Pontus Fällman gitarr  
Carl-Johan Fåglefelt trumpet  
Jon Henriksson bas  
Sammy Hsia trummor  
Joel Hulander kontrabas  
Linnea Jonsson Trumpet  
Arvid Jullander Bas https://soundcloud.com/arvidjullander
Sofia Lärkfors sång  
Robert Nevén Saxofon, klarinett, sång https://soundcloud.com/robertneven
Arild Peterson Wahl trummor  
Kristian Remnelius trummor  
Gustav Renberg gitarr  
Felicia Roos saxofon  
Helen Salim sång  
Roger Svedberg Slagverk https://www.operan.se/om-operan/vi-pa-operan/kungliga-hovkapellet/slagverk/svedberg-roger
Erik Tengholm Trumpet https://soundcloud.com/mainlandjazzcollective
Lars Ullberg trombon  
Henning Ullén Trumpet http://www.henningullen.com/
Marcus Wärnheim saxofon/klarinett  
Cajsa Zerhouni sång  

 

 

 

 

 

 

Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse på vår webbplats