Emil Breman

Emil Breman är ny ordförande för Föreningen Faschings Vänner. Han vill verka för livescenen, både för etablerade musiker och för nya, unga förmågor. Han menar att det är en viktig sammhällsfråga att fler ska få möjligheten att uppleva musik live. 

Hej Emil

Du är ny ordförande i Faschings Vänner sedan en tid. För dem som inte vet, vad är Faschings Vänner? 
- Faschings Vänner är en ideell förening för dig som gillar jazz i allmänhet och jazzklubben Fasching i synnerhet! Vi har idag ca 1700 medlemmar. 
Vi är en av två ägare till jazzklubben Fasching. Den andra ägaren är Föreningen Sveriges Jazzmusiker, FSJ. Tillsammans försöker vi se till så att Fasching klarar sig genom tuffa tider rent ekonomiskt samt får stöd till projekt som de själva har svårt att finansiera. 

Vad gör Faschings Vänner? 
- Vi arrangerar vänkvällar för våra medlemmar där medlemmar erbjuds paketpris på mat, dryck och konsertbiljett på utvalda kvällar på Fasching. 
Våra medlemmar får 25% på alla konserter på Fasching, vilket uppskattas och lockar många nya medlemmar. 
Som förening är vi som en delfinansiär till projekt som Fasching vill genomföra. De projekt vi stöttat är t.ex. renoveringen av lobbyn och inköp av monitorer för medhörning. 

Vad är det som fått dig att bli föreningsaktiv? 
- Jag har alltid varit engagerad ideellt inom olika föreningar. När Faschings Vänners valberedning hörde av sig så kändes det som ett väldigt spännande uppdrag. Sen att jag valdes till ordförande direkt var enbart extra utmanande och spännande. 
Att få bidra till att svensk och internationell jazz har en scen av hög klass är viktigt. Men även att Fasching kan öppna upp för unga musiker, frijazz, och akter som i vanliga fall kan ha svårt att hitta en scen känns som viktiga fokusområden för mig. Att fler ska få chansen att upptäcka musik live, då främst jazz, är viktigt för hela samhället! 

Om du fick välja att se en valfri artist, död eller nu levande, live, vem skulle du välja? 
- Som fd. saxofonist så skulle en session med John Coltrane vara en himmelsk upplevelse. Att få spela med eller bara få se honom live vore något...

 

 

Latest news

Aktuell jazzprofil - Lisa Grotherus

2019-12-09

Foto: Gina Mannberg Lisa Grotherus är musiker och kompositör och tilldelades nyligen SKAP:s jazzpris. Hon spelar klarinett, basklarinett och tenorsaxofon, och så sjunger hon gärna. Musik skriver hon till sina egna...

Read more

Aktuell jazzprofil - Matilda Andersson & Fartyg 6

2019-11-20

Matilda Andersson är sångerska och kompositör och leder gruppen Fartyg 6. Gruppen är uttagen att medverka vid Nordic Jazz Comets i Paris i början av december. NJC är ett samarbete...

Read more

Aktuell jazzprofil - Erik Kristoffersson

2019-11-07

Erik Kristoffersson är saxofonist, pedagog och redovisningskonsult. Han är det senaste tillskottet på Jazzkontoret där han sköter om ekonomin men såklart också bidrar med sin erfarenhet av, och kunskap om...

Read more

Aktuell jazzprofil - Sven Bjerstedt

2019-10-09

Sven Bjerstedt är docent vid Teaterhögskolan i Malmö. Han är precis i färd med att skriva två kapitel om svensk jazz, från 1965 och framåt, åt Oxford University Press. Själv...

Read more

Aktuell jazzprofil - Agnes Persson

2019-09-26

Musikern och kompositören Agnes Persson är ordförande i föreningen IMPRA sedan ett par månader tillbaka. Hon berättar att IMPRA bildats och drivits av hennes musikaliska förebilder och att hon nu...

Read more

Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse på vår webbplats